8-е ПРАВИЛО: Розповідайте про шкоду наркотиків ще до підліткового віку.
У наш час у деяких підлітків знайомство з наркотиками починається дуже рано. Батьки можуть заздалегідь, поки діти ще не досягли підліткового віку, почати говорити про наркотики. Важливо це зробити до того, як діти вже почнуть вживати наркотики.
Трагічно вже те, що це правило треба написати. Адже у сучасному світі чекати до підліткового віку, щоб говорити про наркотики, надто пізно. До цього віку, якщо юнак ще не почав вживати наркотики або пити, він, мабуть, уже бачив людей під кайфом, п’яних або спостерігав продаж наркотиків у школі, на вечірках. Він бачив вживання наркотиків та алкоголю в кіно та на телебаченні, і чув про свої спортивні чи музичні кумири, що йдуть на реабілітацію від залежності. Наркотики, на жаль, є частиною життя дітей, і це, мабуть, не те, чого бажали б батьки для них.
Більшість батьків не почуваються повністю готовими докладно розповісти про цю тему своїм дітям. Їм можливо доведеться вивчити види наркотиків, які доступні дітям. Є багато нових ліків на ринку, і багато молодих людей також зловживають препаратами, що відпускаються за рецептом. Алкоголь також є поширеним, особливо серед студентів.
Як зробити це правильно: розкажіть своїм дітям, що ви хочете, щоб вони не вживали наркотиків або алкоголю. Попередьте їх, що їх буде покарано на тривалий термін, якщо буде помічено в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння.
Поцікавтеся, які наркотики широко поширені в сучасному світі. Ви можете знайти докладні звіти про їхній вплив у щорічному «Моніторингу майбутнього», де висвітлюються цінності молоді, їхня причетність до наркокультури тощо, зроблені на основі опитувань у коледжах та школах.
Антинаркотичну освіту треба розпочинати вже у першому, або у другому класі. Рекомендується, щоб ви почали «захищати» своїх дітей від наркотиків у ранньому віці.
Дайте їм знати, що ви допоможете їм уникнути небезпек, пов’язаних з алкоголем, нікотином та іншими наркотиками.
Під час розмови коротко розкажіть про шкоду, яка може бути заподіяна алкоголем та/або іншими наркотиками. Поступово розповідайте своїм дітям про різні лікарські препарати, про які вони можуть почути, і поясніть, чому кожен з них небезпечний. Розкажіть про те, чому люди починають вживати алкоголь та наркотики. Нехай діти ставлять запитання, якщо вони мають. Утримайтеся від критики їх спостережень. Постарайтеся зробити це спілкування дружнім, щоб у розмові порушити теми, які їх хвилюють. Стати другом і захисником ваших дітей.
9-е ПРАВИЛО: Шукайте інформацію про реабілітаційний центр перед тим, як відправляти туди залежного.
Є багато видів реабілітаційних програм. Короткострокові та довгострокові, стаціонарні та амбулаторні. Ті, що замінюють наркотики ліками, і ті, що використовують харчові добавки, йогу, масаж чи вправи. Реабілітаційні центри можуть розташовуватися у віддалених від цивілізації районах чи сільській місцевості. Є такі, що знаходяться поруч, і такі, що далеко. Програми, що використовують тварин, музику чи театр як терапію та ті, які в умовах навчального класу прищеплюють навички розв’язання життєвих проблем.
Як це зробити неправильно? Сім’я нарешті отримує згоду залежної людини на реабілітацію. Оскільки вони не дивилися на різні типи програм, які доступні, вони вибирають той, що знаходиться поруч. Допустимо, це короткострокова програма без ізоляції його від звичного оточення. Через складну природу залежності, їх близька людина не має достатньо часу та навченого персоналу, щоб розплутати всю адиктивну поведінку. Друзі-наркомани відвідують його в реабілітаційному центрі, і це означає, що залежний ніколи не йде зі свого згубного оточення, яке допомагало йому бути залежним.
Він має лише 28 днів чистого та тверезого часу в результаті цієї програми та повертається до зловживання наркотиками, як тільки він «виходить на волю».
А як це зробити правильно? Сім’я попередньо досліджує різні типи реабілітації (багато інформації є в Інтернеті). Вони приймають рішення про програму, яка знаходиться за сотні кілометрів від будинку, щоб людина не стикалася з людьми та з місцями, пов’язаними з її вживанням наркотиків.
Вони обирають більш довгострокову програму, попросили центр надати телефони батьків інших залежних, які пройшли цю програму. Завдяки коментарям цих батьків, вони переконуються, що ця програма дозволить їх близькій людині дізнатися, чому вона вживала наркотики і допоможе позбутися її шкідливих звичок. Так само правильною дією буде приїзд батьків у центр, щоб на власні очі побачити місце, куди вони збираються помістити дочку чи сина.
10-е ПРАВИЛО: Якщо наркозалежний знаходиться у реабілітаційному центрі, не завжди вірте в те, що він каже.
Коли людина вже в реабілітаційному центрі, вона може почати скаржитися на неї. Просто наркотики є потужним «господарем» і пригнічують контроль над людиною, особливо після того, як вони вперше потрапляють до реабілітаційного центру. Прагнення вийти з реабілітації та вживати наркотики пересилює бажання багатьох людей протверезіти.
Ось чому деякі люди намагаються провезти наркотики в реабілітаційний центр, або чому вони вигадують “життєво важливі” причини, через які вони повинні повернутися додому на кілька днів.
Може бути й таке, що люди на реабілітації настільки прагнуть повернутися до зловживання, що починають вигадувати історії про шкоду чи небезпеку реабілітації, просто щоб змусити сім’ї забрати їх. Звичайно, на це треба відреагувати просто на випадок, якщо є якісь безгосподарність на об’єкті. Поговоріть особисто з одним із співробітників центру, якщо ви відчуваєте невпевненість у цій ситуації.
У цій ситуації треба було вивчити попереднє правило та вибрати об’єкт, у якому ви впевнені, і, можливо, навіть поговорити з іншими батьками випускників цієї програми. Коли ви шукаєте вихід із цієї ситуації, зрозумійте, що справжній ворог – наркотики.
Наведемо приклад: після багатьох років тяжкого зловживання батько відправив свою доньку до реабілітаційного центру.
На початку програми, перш ніж у неї зникла потяг до наркотиків, вона кілька разів дзвонила батькові, плакала, маніпулювала їм і питала, як він міг надіслати її, якщо він її любив? Батько пом’якшав і забрав її додому. Дочка одразу ж повернулася до вживання наркотиків.
А треба було зробити так: коли дочка зателефонувала додому з реабілітаційного центру і спробувала маніпулювати емоціями свого батька, він має бути надто впевненим у своєму виборі реабілітації, щоб потрапити на її брехню.
Він знав, що реабілітація має хорошу програму, допомагаючи людям одужати, тому вирішив, що має дотримуватися свого первісного рішення. Якщо він відчував вагання, то спілкувався зі співробітником установи, і виявлялося, що це реакція залежного організму на кроки програми. І за кілька місяців вона завершила програму, яка дозволила їй бути вільною від наркотичної залежності.
11-е ПРАВИЛО: Продовжуйте підтримувати людину після реабілітації.
Після того, як людина закінчує програму реабілітації, не поводьтеся так, начебто проблеми ніколи не було. Майже кожен, хто завершує реабілітацію та повертається додому, потребує підтримки з боку сім’ї та друзів. Сторонні люди повинні розуміти потреби людини, не пити та вживати наркотичні речовини перед ним. Після реабілітації не треба його запрошувати випити та слідкувати, щоб цього ніхто не робив з його оточення.
Звісно ж, що й друзі нічого не винні вживати алкоголь чи наркотики. Після реабілітації «колишній залежний» має зрозуміти, що він повністю контролює своє життя.
Як не треба було робити: коли дорослий син приходить додому після реабілітації, мама та тато влаштовують вечірку, щоб відсвяткувати (улюбленим наркотиком сина були опіати). Батьки подають пиво на вечірці, і дали кілька пляшок пива своєму синові. Його старі приятелі також були на вечірці (його сім’я не знала, що вони були товаришами з вживання наркотиків), і була колишня дівчина.
Через деякий час сім’я повертається до свого звичайного графіка та способу життя, але дорослий син наступного дня знаходить свого старого торговця наркотиками.
Як треба було зробити правильно: коли син приходить додому, мама та тато сідають із ним і з’ясовують, з чим він готовий зіткнутися і до чого йому потрібно більше часу підготуватися. Він розуміє, що має поступово повернутися до нормального життя. Сина влаштували на роботу, і він просто хоче піти з роботи додому, провести цей час із сім’єю.
Він поки що не хоче стикатися зі старими «колегами-наркоманами». Після того, як він вибудовує історію тверезого життя у своєму домашньому середовищі, він почувається впевненіше в тому, щоб виходити поодинці. Коли батьки їдуть на вихідні, все одно треба стежити комусь за сином, щоб упевнитись у правильному способі життя. Коли батьки залишаться впевненими, що їхній син не повертається до минулого життя і змінив своє оточення на більш усвідомлене, вони можуть перестати «стежити» за ним.
12-е ПРАВИЛО: Якщо у житті колишнього наркозалежного трапилося горе, треба дивитися, щоб він не почав «заглушувати» біль утрати наркотичними речовинами.
Розрив стосунків, професійні невдачі, втрата роботи, судові позови, смерть близьких чи друзів все це шокує. Навіть та людина, яка була твереза протягом багатьох років, може зламатися в такі моменти. Якщо рідна людина, яка раніше була залежною, стикається з однією з цієї проблеми, ви повинні надати підтримку. Постарайтеся не залишати його одного спочатку. Щойно криза минула, колишня залежна впорається з цією втратою.
Як не треба було чинити: людина успішно завершує реабілітацію і проводить багато років тверезі, керуючи успішно своїм життям. Коли він зустрічається з близькими друзями, один з них раптово вмирає від серцевого нападу прямо на його очах. Оскільки він був тверезий протягом десяти років, сім’я ніколи не думає, що він потребуватиме «зняття стресу». Але втрата настільки шокуюча і приголомшлива, що навіть десяти років тверезості недостатньо, щоб запобігти його рецидиву вживання наркотиків.
Його короткочасної втечі в опіати достатньо, щоб викликати всю картину залежності для нього. Через кілька тижнів сім’я розуміє, що вони їх близький знову почав вживати наркотики або алкоголь.
А як треба було зробити правильно: коли близький друг людини вмирає в нього на очах, його брат розуміє, що ця подія може бути такою приголомшливою, що вона може змусити її уникнути болю за допомогою зловживання наркотиками.
Він негайно вирушає до брата і залишається там кілька днів. Брат колишнього залежного розуміє, що ця незручність (зайва увага) для його життя ніщо в порівнянні з руйнуванням, яке сталося б, якби людина мала пройти через усю програму реабілітації знову.
13-е ПРАВИЛО: Не втрачайте надії на одужання
Якщо реабілітація не спрацювала один раз, це означає, що вона ніколи не спрацює. Сорок дев’ять років досвіду допомоги залежним у пошуку тверезості в наркологічних реабілітаційних центрах Narconon (Нарконон) довели, що переважна більшість людей відгукнеться на дбайливу допомогу та перевірену програму реабілітації. Лише мало хто перешкоджатиме тому, щоб їм коли-небудь допомагали.
Якщо завершення однієї програми реабілітації не призводить до тривалої тверезості, вам не слід втрачати надію. Ваша близька людина може просто потребувати додаткової допомоги або може знадобитися інший тип програми з іншим підходом до усунення збитків від залежності. Ваша віра в одужання людини може бути фактором, який врятує її життя.
Як робити неправильно: молода жінка багато років вживала опіати та проходила одну програму реабілітації за іншою. Після кількох разів через ту саму короткострокову програму, її сім’я відмовилася від пошуку іншої реабілітації для неї. Вони відчували, що вони не мають іншого вибору, крім як повернутись до неї спиною.
Як треба було зробити правильно: попри пів дюжини її поїздок на реабілітацію батько молодої жінки не відмовився від неї. Для її сьомої поїздки він шукав і знайшов зовсім інший тип реабілітації, більш тривалий, який дасть їй весь час, необхідне відновлення її залежності. По закінченні цієї програми вона розповіла своїй сім’ї, як високо вона цінує можливість зробити програму, яка справді дала їй життєві навички та допомогу, якої вона потребувала, щоб стати тверезою, і висловила подяку своєму батькові за те, що він не відмовився від неї.
Знайшовши правильну реабілітацію, ви можете повернути людину у своє життя, щоб знову любити та сміятися.
Для консультації з нашими спеціалістами ви можете зателефонувати за телефоном :
+380 (67) 429 9005
14-е ПРАВИЛО: Зрозумійте, що ви не самотні
Багато сімей відчувають себе повністю ізольованими, коли хтось у сім’ї залежить. Їм може бути соромно, що вони мають таку проблему. Багато сімей не звертаються за допомогою чи порадою, вважаючи, що наркоман у сім’ї – це ганьба. Батьки можуть навіть вважати, що залежність сина чи дочки – це їхня вина, хоча насправді вони не мають до цього жодного стосунку.
Щоправда, понад два мільйонів американців щорічно проходять курс реабілітації від наркотиків чи алкоголю. Багато сучасних наркотиків викликають таку залежність, що спробувавши їх лише кілька разів (як крек-кокаїн, екстазі або рецептурні опіати), можуть «втягнути» людину.
Найголовніше, щоб залежна людина отримувала правильну допомогу. Почуття сорому, невдачі чи збентеження потрібно відсунути на задній план, доки не буде знайдено правильну реабілітаційну програму, і людина не стане на шлях до тверезості.
Як це робити неправильно: дружину постійно критикує та принижує її чоловік-алкоголік, навіть б’є її. Діти бояться свого батька та часто хворіють. Дружина не хоче розповідати комусь про цю ситуацію, не просить допомоги у рідних, друзів, не звертається до лікаря. Її чоловік-алкоголік переконав її, що всі проблеми у сім’ї – це її вина. І так проблема продовжується місяць за місяцем.
Як треба було зробити правильно: Після кількох місяців жорстокого поводження з боку чоловіка з проблемою алкоголю, що загострюється, дружина бачить, що вона і діти стають все більш хворими та пригніченими з кожним днем. Після ретельного розгляду її варіантів вона розповідає про проблему близьким членам сім’ї та просить про допомогу. Сім’я підтримує її, захищаючи її та дітей, наполягаючи на тому, щоб чоловік увійшов до програми реабілітації від алкоголізму. Сім’я з’єднується після того, як він відновлює свою тверезість.
Послання для сімей від Нарконону
Залежність – одна з найскладніших життєвих проблем, з якою доводиться мати справу. Член сім’ї, який бореться із цією проблемою, повинен розуміти, що його боротьба є нормальною. Боротися із залежністю ніколи не буває легко. Використовуючи вищенаведені рекомендації, поки існує проблема, сім’ї можуть запобігти набагато гіршим проблемам і втратам, і швидше дійти правильного вирішення.
За більш ніж п’ять десятиліть роботи з наркоманами (і більше ніж десять безпосередньо в Україні), щоб повністю відновитись, співробітники Нарконону по всьому світу бачили, що сім’ї страждають разом із наркоманами. Ця порада пропонується, щоб допомогти у цей критичний час. Щоб отримати додаткову інформацію або допомогу, зв’яжіться з нами або зателефонуйте нам, щоб поговорити з консультантом