1-е ПРАВИЛО: “Не будь наївним”
Наївний – людина надто безневинна і довірлива – фатальний недолік, коли справа доходить до залежності.
Єдина безпечна дія при можливому зловживанні наркотиками чи наркоманії – повністю усунути наївність, незалежно від того, наскільки це боляче. Наївна людина дуже охоче вірить, що кохана людина говорить правду, навіть якщо факти переконливо свідчать про інше. Сім’ї потрапляють у цю пастку, тому що, рідній людині, раніше, завжди можна було довіряти. З того моменту як наслідки алкоголізму, наркоманії чи наркоманії починають виявлятися, і доки людина не завершить реабілітаційну програму, яка їй справді вдасться, всі ставки скасовуються. Наївність щодо зловживання алкоголем чи наркотиками може бути – і надто часто – фатальною помилкою. Що ми робимо неправильно: у старшокласників знижуються оцінки. Він випадає з низки клубів чи заходів. Його друзі змінюються. Коли його батьки розпитують, він стверджує, що втомився від цієї діяльності, і вчителі чіпляються до нього. Через те, що, батьки йому завжди довіряли, вони вірять в ці історії та вирішують залишити його в спокої, а це збитково та набагато складніше виправити. Як це зробити правильно: батьки запитують його про зміни. Вони відмовляються бути наївними у цьому питанні, бо знають, що ці ознаки зазвичай означають зловживання наркотиками.
Вони розмовляють із вчителями та деякими колишніми друзями. Вони чують про більшу кількість симптомів, які можуть означати вживання наркотиків. Вони супроводжують сина до сімейного лікаря та просять пройти тест на наркотики. Позитивний тест на наркотики дає їм реальний доказ, який дає зрозуміти, що необхідні подальші дії.
2-е ПРАВИЛО: Не будь «активатором»
Активісти можуть вважати, що вони допомагають, коли насправді вони сприяють самознищенню людини.
Активатор фактично дозволяє людині продовжувати зловживати наркотиками чи алкоголем. Замість того, щоб наполягати на тому, щоб людина отримала професійну допомогу, помічник може дозволити наркоману, який пішов з дому, жити в нього вдома, може допомогти йому знайти роботу або позичити йому машину (яку вона використовує згодом, щоб купити наркотики), або щодня приносити їжу до нього додому.
Фінансування – це основний спосіб, що дозволяє наркоманії продовжувати своє існування. Коли залежна людина втратила всі джерела доходу і якщо сім’я продовжує надавати їй фінансову підтримку, він автоматично спрямовує себе на саморуйнівний шлях. Щоб припинити активацію, може знадобитися самодисципліна, тому що допомога людині, яка потрапила в біду, природно приходить від сім’ї, яка любить. Невеликий кредит, який допомагає йому придбати нову машину після того, як він розбив останню, дзвонить, щоб допомогти йому знайти роботу – всі ці акти доброти можуть просто продовжити зловживання наркотиками.
Як це роблять неправильно: молода жінка приходить додому та просить у батьків 5000 гривень на оплату орендованої квартири. Вони питають, чому вона не може сплатити за квартиру. Вона каже, що втратила свій гаманець, а там були всі її орендні гроші. Хоча місяць тому їй не вистачало грошей для орендної плати, і останнім часом вона дуже хворіє, батьки більше не питають. Вони допомагають їй грошима, і вона йде.
Батьки запитують, чому вона не може заплатити орендну плату, і зазначають, що вона попросила 1000 гривень, бо її не вистачало для орендної плати лише за три тижні до цього. Вона заявляє про втрачений гаманець.
Замість дозволу тато каже, що дасть гроші чи ні, залежить від того, чи зможе він побачити її підтвердження про нещодавні витрати та зарплату. Вони можуть увійти до її банківського рахунку або приїхати на її квартиру та отримати все це. Вона не зможе підтвердити свою брехню і сім’я не дозволяє їй зловживати наркотиками, даючи їй гроші, які просто підуть безпосередньо до її дилера. Тепер вони можуть працювати над справжньою проблемою.
3-е ПРАВИЛО: Не піддаватися брехні та маніпуляціям.
Коли є ознаки залежності, чекайте, що відбудуться брехня та маніпуляції, і тоді ви не будете застигнуті зненацька, коли вони це зроблять.
Коли людина стає залежною, це ніби особливий набір навичок, що його супроводжує. Розум стає слугою наркотиків. Він стає експертом у брехні, виходячи зі складних ситуацій.
Поруч із наркоманією настає морально-етичний занепад.
Тяга до більшої кількості наркотиків чи алкоголю може бути настільки сильною, що користувач почувається божевільним. Він почувається повністю виправданим, говорячи або роблячи щось необхідне, щоб змусити людей залишити його одного, щоб він міг продовжувати зловживати наркотиками. Для нього це так само важливо, як дихати.
Так що вам не потрібно дивуватися, коли приходить брехня. Вам потрібно буде відточувати свої детективні навички, перевіряти історії та відмовлятися від маніпулювання собою. Ви цього не заслуговуєте.
Як це відбувається неправильно: дружина зазначає, що її чоловік не йде на роботу і має нову вм’ятину в його вантажівці. Вона питає, що сталося. Чоловік відповідає, що на роботі в нього врізалася вантажівка, і коли вона попросила компенсацію, її звільнили. У будь-якому разі він втомився від цієї роботи та збирається відпочити. Дружина зазначає, що через те, що у бюджеті щомісяця не вистачає грошей, багато рахунків уже прострочені. Вона заперечує проти того, щоб він взяв вихідний, коли є рахунки, які потрібно сплатити. Її чоловік заводить її, звинувачуючи в тому, що вона не підтримує потреби у відпустці. Він лає і принижує її, поки вона не поступиться, і скаже йому робити все, що хоче.
Як правильно відреагувати: у цьому прикладі представлена складна ситуація, яка може просто вимагати сторонньої допомоги. Підтримка інших членів сім’ї може бути потрібна для повного припинення спроб чоловіка залякувати або маніпулювати ними. Залежність – сильний і розумний ворог. Безпорадний чоловік, розлучена мати середніх років або хворий батько, або, що найгірше, літня бабуся, може не мати змоги протистояти цьому прямому нападу. Людина, якій брешуть або якою маніпулюють, має почати з розуміння того, що вона не той, хто створює цю ситуацію. Дружині потрібно знайти достатню підтримку, щоб впоратися з маніпуляцією та брехнею.
У цьому прикладі дружина чує неправду і не відповідає. Вона відзначає всі недавні розлади, хвороби та зниклі гроші й приходить до свого власного висновку. Вона заручається підтримкою інших сильних, що заслуговують на довіру членів сім’ї. З роботодавцем проводяться консультації, і з’ясовується, що чоловіка було звільнено за торгівлю наркотиками на робочих місцях. Незабаром наркоман стикається з групою, яка вимагає тесту на наркотики, а потім проходить реабілітацію, якщо тест на наркотики позитивний.
4-е ПРАВИЛО. Стеж за грошима.
Це так само вірно щодо наркоманії, як і щодо багатьох інших видів сумнівних відносин.
Запас наркотиків та алкоголю повністю підживлюється грошима. Коли людина стає алкоголіком або споживачем наркотиків, це може спричинити фінансові наслідки. Гроші у них не будуть. У міру збільшення залежності це може бути багато грошей, навіть тисячі гривень на тиждень.
Наркомани часто стають нездатними мати постійну роботу, а це означає, що грошей немає. Коли дохід вичерпується, п’є чи вживає наркотики спочатку продають особисті цінності, а потім зазвичай крадуть у сім’ї та друзів. Багато хто стає досить відчайдушним, йде на злочини, щоб заплатити за наркотичну звичку. Крадіжки в магазинах, крадіжка особистих речей, викрадення автомобілів, пограбування, проституція і, звичайно ж, торгівля наркотиками підтримують цю звичку
Якщо ви бачите драматичні, незрозумілі зміни у фінансах – або гроші, що зникають, або занадто багато грошей, або нові цінні речі під рукою – розгляньте можливість наркоманії та пов’язаних з нею злочину.
Як роблять неправильно: молода людина відсутня у коледжі та часто вимагає більше грошей. Сім’я запитує його, чому тобі потрібно так багато грошей, але в нього завжди є готова історія, завжди різна та нова. Ціни на книги вищі, його автомобіль потребував великого ремонту, або його орендна плата зросла. Здається, що щомісяця потрібно ще 1000 гривень. Оскільки його історії завжди звучать правдоподібно, сім’я просто надсилає більше грошей, вважаючи, що вони, мабуть, неправильно спланували фінанси, коли відправили його до навчального закладу.
Як зробити це правильно: три місяці поспіль молодик вимагає більше грошей, завжди з правдоподібною історією. На третій місяць вони відправляють частину грошей, а потім планують швидку поїздку до нього, щоб переконатися в цьому. Після прибуття вони можуть бачити, що їхній син схуд і в нього бліде обличчя. Їхні гроші йшли на героїн. Тепер вони можуть розв’язати цю проблему героїнової залежності
5-е ПРАВИЛО: Захистіть свої цінності.
Коли ознаки вживання наркотиків та наркоманії починають з’являтися, не бійтеся захистити свої цінності. Людина, яка дала контроль над своїм життям наркотикам, на жаль, також втрачає здоровий глузд. Хоча є винятки, більшість важких наркоманів стануть доволі відчайдушними, щоб вкрасти та пограбувати, коли здається, що немає інших альтернатив.
Якщо у нього є ключі від вашого будинку, ви можете помітити, що цінних речей, таких як телевізори, комп’ютери або інструменти відсутні. Він може прийти вночі та взяти готівку з гаманця. Це не рідкість чути про ювелірні вироби й навіть родинні речі, які були закладені. Один батько продав усі дитячі іграшки з-під ялинки. Цінності небезпечні в руках людини, яка бореться із залежністю.
Ви не повинні відчувати себе винним, захищаючи те, що належить вам. Тримайте цінні речі в іншому місці або отримати сейф. Встановіть сигналізацію, захисні двері або відеоспостереження. Змінюйте замки як удома, так і в будь-яких ділових місцях. Зміна кодів безпеки, паролів та карт підпису. Анулюйте кредитні або дебетові картки, які ви передали споживачеві наркотиків. Обговоріть захист рахунків із вашим банкіром.
Це не повинно бути останнім засобом, коли ви маєте справу з наркоманією, це має статися у той момент, коли ви розумієте, що є проблема. Захищаючи свою власність, ви фактично охороняєте свої фінансові можливості надати правильну допомогу – ефективну реабілітацію, коли це буде потрібно.
Залежний член сім’ї може збанкрутувати сім’ю, перш ніж у них з’явиться шанс отримати на лікування.
Як це зробити неправильно: жінка є менеджером сімейного ресторану. Вона починає вживати кокаїн у ресторані із парою співробітників. Незабаром рентабельність ресторану знижується. Незабаром це навіть не беззбитково. Її батьки, фундатори ресторану, намагаються з’ясувати, що відбувається. Вона стверджує, що співробітники крадуть речі та звільняє пару людей (ті, хто не вживає кокаїн). Втрати продовжуються після обстрілів, і вона продовжує виправдовуватися. Батьки, нарешті, приходять до ресторану, дивляться на книги та розуміють, що вони банкрути. Дочка йде з грішми, що залишилися. Батьки не мають грошей, щоб знайти її та оплатити її реабілітацію.
Як це зробити правильно: сім’я розуміє, що ресторан втрачає рентабельність. Дочка дає виправдання. Батько прямує до ресторану та розмовляє зі співробітниками. Давній співробітник нарешті каже йому, що дочка вживала кокаїн у ресторані. – Вона сказала, що ти знав, але тобі було байдуже, – додає він. Тато одразу ж закриває всі рахунки, змінює замки у ресторані, змінює підписи на картках. Втрати становлять тисячі доларів, але сотні тисяч та вартість ресторану зберігаються, що означає, що сім’я може дозволити собі реабілітацію, щоб урятувати життя своєї дочки.
6-е ПРАВИЛО: Завжди будуть прояви та наслідки, коли людина таємно вживає наркотики.
Якщо Ви побачили зміну у поведінці та стані здоров’я своїх близьких, це вже привід замислитись. Зателефонуйте нам для анонімної консультації: +38067 429 9005. Чому? Читайте далі
Коли людина вживає наркотики або надмірно п’є, для нього немає нічого незвичайного в тому, щоб ховати свої шкідливі звички. Хлопчик-підліток може втекти вночі, щоб покурити травичку або випити зі своїми друзями. Також він та його друзі можуть красти рецепти на заборонені медичні препарати та купувати їх в аптеках. Дружина-алкоголічка може пити, поки її чоловік на роботі, і робитиме все можливе, щоб приховувати докази цього. Прагнення зловживати наркотиками та алкоголем настільки сильне, що люди приховують свої шкідливі звички так, щоб ніхто з оточення про них не здогадався.
Але зловживання психоактивними речовинами зазвичай призводить до проблем у житті, таких як:
- Хвороби та фінансові труднощі;
- Арешти за керування нетверезим;
- Зберігання наркотиків або злочини, скоєні з метою отримання грошей на наркотики;
- Побутове або дитяче насильство або безпритульність;
- Втрата роботи;
- Зникнення майна, яке було продано за наркотики;
- Навіть бездомність;
Сім’я, яка намагається допомогти близькій людині в цих проблемах, може поставити питання, чому всі їхні зусилля виявляються неефективними. Щоразу, коли вони позичають гроші алко-/наркозалежному, допомагають знайти роботу або вийти з в’язниці, виникають нові проблеми.
Наведемо приклад: подружжя стикається з серйозними фінансовими проблемами. Дружина не може змусити чоловіка розв’язувати фінансові проблеми, не зважаючи на неодноразові спроби. Навіть коли ситуація стає загрозливою, чоловік каже, що йде на свою роботу і сам пропадає на кілька днів.
У нього починаються проблема зі здоров’ям та втрата ваги. Дружина не може зрозуміти змін у його стані здоров’я та поведінці. Яка причина такого розвороту подій? Коли поведінка чоловіка стає нестійкою і повністю відрізняється від його колишньої моделі, дружина розуміє, що щось серйозне заважає його здібностям. Вона звертається до медиків по допомогу, і разом їм вдається зрозуміти, що чоловік зловживає метамфетаміном у ті часи, коли зникає. Його пристрасть до цього наркотику пояснює нинішню фінансову катастрофу та проблеми зі здоров’ям.
7-е ПРАВИЛО: Будьте за все відповідальними
Одним із найбільш неприємних аспектів залежності є негайне прагнення залежної людини звинуватити когось іншого у своїх проблемах. Втрачені робочі місця, шлюби, арешти, хвороби, банкрутства, травми, і сама залежність — усе це чиясь вина. Якщо наркозалежна людина звинувачує іншого в чомусь, не вірте цьому.
Адже як би не намагався наркозалежний залишити про себе гарну думку, рідко вона буде правдивою. Його репутація давно похована під місяцями, роками чи десятиліттями саморуйнування та шкоди іншим, з якими він тепер не може зіткнутися. Зловживання наркотиками та алкоголем знижує розсудливість. Повернення людини до відповідальності має включати процес поступового зняття тягаря, щоб не перевантажувати людину і не доводити її до точки рецидиву. Це робота гарної реабілітаційної програми.
Але на цей момент не приймайте його запевнень, що решта є причиною проблем наркомана. Як тільки ця закономірність у поведінці проявиться, усвідомте ці факти. Якщо це неможливо, принаймні наполягайте на тому, щоб не бути втягнутим у брехливу тактику наркомана. У житті є несправедливості, але в переважній більшості випадків людина сама створює або принаймні значною мірою сприяє створенню своєї власної ситуації в житті. І навіть коли життя завдає людині удару нижче пояса, він несе відповідальність за те, щоб схаменутися і впоратися з цим.
Наведемо приклад: батько приходить додому після втрати роботи. Це відбувається після кількох місяців погіршення настрою та стосунків у сім’ї. Його дружина бачить, що він більше не проводить свого часу з нею та дітьми, у сім’ї більше з’явилося скандалів.
Він голосно розповідає, що бос придурок і все пішло не так, і в результаті його звільнили. У цей момент дружина може зробити одну з двох помилок – або повірити всієї історії та поспівчувати, або звернутися до свого здорового глузду, і спробувати змусити його зрозуміти, як він може уникнути звільнення, хоча б “заради дітей”. Перший варіант розвитку подій дозволить чоловікові жити на брехні та дозволить далі продовжувати займатися своєю справою. Другий, яким би важким він не був, може призвести до серйозних скандалів.
Як тут правильно вчинити? Найкращим варіантом буде “відкинути брехню та маніпуляцію”. Попросіть підтримки в сім’ї, щоб донести суть проблеми наркозалежній людині. Особливо коли йдеться про дітей, не намагайтеся самостійно впоратися з сильнішою та найнебезпечнішою людиною. Не соромтеся і не бійтеся просити про допомогу. Якщо перша людина, яку ви попросите, не допоможе вам, продовжуйте просити, доки не отримаєте допомогу. Якщо хтось бореться із залежністю, йому обов’язково знадобиться допомога оточення.